Cloud Hosting Nedir? (Bulut Hosting )

Hosting 2 Mart 2017 Yorum Yapılmamış Berke
Cloud Hosting Nedir? (Bulut Hosting )

Cloud hosting, diğer adı ile Bulut hosting nedir? Birden fazla sunucunun birbirine bağlanmasına verilen servis ismidir. Bu serviste sunucuların ayı datacenter’da olması gerekmiyor, network ile birbirine bağlamanız yeterli. Sunucularınız ister aynı datacenter’da, ister kendi ülkenizde birden fazla datacenter’daki sunucularınızı tek bir network altında toplayabilir veya belirli ülkeden sunucu alıp network oluşturabilir ya da belirli kıtalardan sunucular alarak kendinize bir cloud (bulut) servisi kurabilirsiniz. Bu sayede sitenize gelen kullanıcı hangi kıtaya ve veri merkezine yakınsa bağlantısını bu sunucudan bağlayacaktır.

Cloud hosting alt yapısı load balance (Yük dengeli) olarak çalışmaktadır. Çalışan uygulamalarınız ne kadar kaynağa ihtiyaç duyarsa o kadar kaynak tüketecektir ve kullandığınız kaynak kadar para ödeyeceksiniz. Klasik sunucularda, yani Web hosting, Vps, Vds gibi sunucularda eğer uygulamalarınız çalışmayacak ya da geç cevap verecek kadar büyükse kiralık sunucu (Dedicated) almanız gerekmektedir. Tabi bazı zamanlarda kiralık sunucularda ihtiyacınızdan fazla alan ve kaynak kullandığınız için yüksek miktarlarda para ödeyebilirsiniz. Cloud hosting ile ihtiyacınız kadar kullanabilir ve kullandığınız kadar ödersiniz.

Diğer klasik servislere göre Cloud hosting’de sunuculardaki kaynaklar uygulamalar tarafından ortak kullanılır. Bir sunucu arızalandığı zaman uygulamalar diğer sunuculardan çalışmaya devam eder ve böylelikle kesinti olasılığı 0’a kadar iniyor. Kiralık sunucularda da çalıştırdığınız uygulamalar, sunucu arızalandığı zaman çalışmayı durdurur ve işlem göremezsiniz.

Klasik hostinglere göre Cloud hosting kaynak ve maliyet açısından daha esnek, hizmet açısından ise daha az sorun ve daha fazla performans demektir.